5 травня 2022 року відбулась відкрита лекція віце-президента Європейського молодіжного парламенту з питань водних ресурсів Стаса Петерса (Нідерланди), організована кафедрою екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету за ініціативою та сприянням Павла Везденецького (голови благодійного фонду «Інноватика», спрямованого на розвиток професійно-технічної освіти в Україні) в онлайн-форматі на платформі Zoom.
Лекцію слухали студенти спеціальностей «Екологія» та «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)», представники Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (ХОЕНЦУМ), долучилась також заступниця начальника Управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста Хмельницького Куцка І.В.
Гостею лекції була Джоанна Баккало – палка прихильниця та популяризатор цілей сталого розвитку, ухвалених на Саміті ООН зі сталого розвитку у 2015 р., зокрема 6-ї цілі: Чиста вода та належні санітарні умови.
⠀У 2018 році журнал Illustrado визнав Джо «одним із найвпливовіших філіппінців у Перській затоці», а в 2019 році організація Women Deliver надала Джо платформу, щоб розповісти про те, як вона «захищає жінок і дівчаток». Як молодий спеціаліст з водних ресурсів вона брала участь у різноманітних дискусіях з питань води, таких як Всесвітній тиждень води Стокгольмського міжнародного інституту води (SIWI), та брала участь у обговоренні питань захисту екосистем на Міжнародному симпозіумі з річок у Брісбені (Австралія). Нещодавно вона виступила учасником дискусії на Зеленому тижні ЄС 2021 року, пропагуючи роль молоді у вирішенні проблеми забруднення води.
⠀⠀⠀ ⠀Вона продовжує відстоювати важливість розповідання повчальних історій у мистецьких оповіданнях та наголошує на “розповіді історій про воду” як частину наукової комунікації.
Джо розповіла про свою просвітницьку діяльність та надважливість сьогодення постійно проводити міжпоколінську та міжгалузеву дискусію щодо шляхів та можливостей збереження найціннішого ресурсу на Землі – води! При цьому, наголосила на ключовій ролі у таких дискурсах молоді, особливо студентської!
Перекладачем виступив Павло Везденецький, за що всі присутні йому дуже вдячні!
На початку зустрічі Стас Петерс зауважив, що саме у ці дні у Нідерландах ще у 1944 році відбулось визволення від нацистської Німеччини, і порівняв події того часу із тим, що відбувається зараз в Україні, але уже від Росії. Він зазначив, що Україна обов’язково переможе!!! Побажав якнайшвидшого припинення війни!
Стас Петерс ознайомив присутніх із Європейським молодіжним парламентом з питань водних ресурсів (European Youth Parliament for Water – EYPW), його організацією, міссією та цілями.
EYPW – молоді добровольці з різних країн Європи. Через лобіювання, адвокацію та реалізацію проектів EYPW постійно намагається рекомендувати найкращу політику у галузі водних ресурсів.
EYPW на основі розвитку знань, партнерства та творчості розробляє ініціативи, які мобілізують прихильників загального доступу до води та санітарії, використовуючи довгостроковий підхід до збереження ресурсів. Разом із партнерами будують мости та відкривають діалог між усіма зацікавленими сторонами — урядами, громадянським суспільством, науковцями та приватним сектором. Значна частина їх роботи зосереджена в невеликих сільських та напівміських громадах. Прагнуть сприяти кращому управлінню водними ресурсами, використовуючи вододіли як опорну основу.
Діяльність будується навколо спільних принципів: відкритість, зацікавленість, обмін досвідом, відданість справі, емоційний інтелект.
Стас Петерс наголосив, що Парламент хоче, аби Україна стала 33-ю державою залученою до такої роботи. Також ознайомив із результатами роботи за останні роки.
Загалом учасників парламенту близько 2 тисяч, активних експертів і фахівців – 84.
Освіта та поінформованість – важливі основи проєктів EYPW. Через підвищення обізнаності EYPW прищеплює дітям, молоді та іншим поколінням такі цінності, як активна громадянська позиція та екологічна відповідальність. Засукавши рукави та працюючи руками, вони також є ключовим активом делегатів EYPW.
Стас Петерс наголосив на тому, що будь-хто, хто хоче взяти участь у створенні найкращого світу, може працювати з членами організації, а ще краще – стати одним із них. EYPW сприяє розширенню прав та можливостей молоді, неформальному навчанню та надає інструменти для реалізації проектів. Адже «Поодинці – ми одна крапля. Разом – ми океан» (Рюносуке Саторо).
Розповів, які можливості дає членство у молодіжному Європарламенті, а це:
- доступ до широкої мережі EYPW;
- участь у заходах як член EYPW;
- контакти з особами, що приймають рішення, вченими та зацікавленими сторонами по всій Європі;
- особистий розвиток у водному секторі, політиці та водній дипломатії;
- підтримка проектів (фінансова, інформаційна, організаційна);
- вражаюче резюме та можливості і контакти для навчання та підготовки за кордоном;
- можливість стати членом Всесвітнього молодіжного парламенту з питань водних ресурсів.
Задля цього необхідно лише бути активним, мати цікаві ідеї та володіти англійською мовою.
Стас Петерс закликав долучитися молодь до молодіжного водного парламенту (надав координати).
Будьте активними – створіть осередок Європарламенту у себе в місті, об’єднуйтесь з іншими містами та країною загалом. Адже, наше покоління необхідне для відбудови після перемоги. Так, щоб міста були стійкі до дії змін клімату і життя у них стало ще більш комфортним!
Далі слухачі задавали питання щодо особливостей та можливостей діяльності молодіжного Європарламенту, зокрема, на користь нашої держави.
На завершення лекції, Стас Петерс запросив присутніх на свою лекцію «Водний менеджмент у містах», яка відбудеться 23 травня на заході, присвяченому Дню Південного Бугу у м. Хмельницькому у поєднаному формати офлайн та онлайн.
Стас Петерс подякував за активність та залучення великої кількості студентів до зустрічі, закликав зберігати віру у Перемогу та відбудову країни після війни! Європейський молодіжний парламент з питань водних ресурсів готовий допомогти та реалізувати проекти спільно з Україною!
Колектив та студенти кафедри екології та біологічної освіти ХНУ висловлюють щиру подяку ініціатору зустрічі Павлу Везденецькому та доповідачам Стасу Петерсу і Джоанні Баккало!