Робота гуртка за 2021 рік

15 лютого 2021 року ініціативна група гуртка провела тривалу екскурсію долиною річки Південний Буг. Не зважаючи на перешкоди, біль та втому вдалося виявити окремі цікаві та важливі моменти життя птахів міста узимку. Зокрема, нами було виявлено місце колективної ночівлі сорок у м.Хмельницький. Птахи невеликими групами злітались у прибережні очерети на лівому березі річки Південний Буг, неподалік від кінно-спортивного клубу «Тамерлан». Усього, за попередніми підрахунками, тут зібралось 180-200 сорок. Окрім того було досліджено склад зимових зграй в’юркових птахів та проаналізовано місця їхнього годування.

31 березня 2021 року гурток у розширеному складі провів дослідження весняної міграції та фенології прильоту птахів. Було виявлено появу перших особин шпака звичайного, припутня, співочого дрозда, самців зяблика. Відмічено токування та територіальний спів у сойок, горлиць садових, чорних дроздів, чикотнів, синиць великої та блакитної, повзиків та підкоришників, дятлів, а також гніздобудівну діяльність сорок і граків. Разом із тим гуртківці продовжили вивчення діагностичних ознак окремих видів птахів. Зокрема, було вивчено та закріплено у природі важливі ознаки, які допомагають розпізнавати звичайного, сивого та жовтоногого мартинів.

10 травня 2021 р. актив гуртка відпрацьовував проведення маршрутних обліків на території Лісогринівецького заказника та навички визначення птахів за діагностичними ознаками і голосами. За результатами екскурсії встановлено видовий склад орнітофауни заказника. Своєрідною родзинкою походу стало виявлення єдиної на території м.Хмельницький гніздової стації мухоловки малої.

9 червня 2021 р. під час проходження польової практики із зоології, яка відбувалася у с. Маліївці «Боривітри» активно демонстрували здобуті на заняттях гуртка навички «soft skills», які були спрямовані на активну взаємодію та згуртування колективу.

Gobemouche nain. Famille des Muscicapidés. Ordre : Passériformes

3 жовтня 2021 р. в рамках заходів присвячених World Migratory Bird Day (WMBD) 2021 ініціативною групою гуртка разом із студентами Кам’янець-Подільського національного університету (під керівництвом викладачів кафедри екології та біологічної освіти ХНУ Ільїнського С.В. та Тарасенка М.О., а також голови Західноукраїнського орнітологічного товариства, викладача кафедри біології та методики її викладання КПНУ Матвєєва М.Д.) було здійснено одноденну подорож у долину річки Мукша біля с.Велика Слобода, а також до каньйону р.Смотрич неподалік с.Цвіклівці (Кам’янець-Подільський район). Під час екскурсій окрім спостережень за міграцією птахів вдалося познайомитися із представниками фауни лучних та степових ділянок прибережних територій вищезазначених річок.

У новому навчальному році до лав гуртка зараховано багато нових вихованців. Нарешті їхня тривала аудиторна підготовка завершилась і ми перейшли до занять у природі. Сьогодні – 22 листопада 2021 р. – вперше попробували методично грамотно провести маршрутні обліки, познайомились із азами визначення птахів у природі, оволоділи початковими навичками роботи з біноклями та визначниками.

Практична підготовка нових гуртківців успішно триває. Черговим її етапом стало проведення маршрутних обліків долиною р.Кудрянка 9 грудня 2021 р. В ході обліків нам вдалося не лише познайомитись із звичайними видами зимової орнітофауни міста, а й виявити окремі групи водоплавних птахів, які залишились на зимівлю. В складі змішаних зграй на плесах водойм були виявлені крижні, пірникози великі та лиски.

Справжньою несподіванкою та одночасно подарунком для гуртківців стала перша у їхньому житті зустріч із сорокопудом сірим – видом занесеним до Червоної книги України.