Науковий семінар «Регіональні аспекти орнітологічних досліджень»
03.04.2018 р. на кафедрі екології ХНУ відбувся науковий семінар «Регіональні аспекти орнітологічних досліджень», присвячений Міжнародному дню птахів.
Історична довідка: Міжнародний день птахів відзначається з 1906 року 1 квітня, після підписання та набуття чинності «Міжнародною конвенцією з охорони птахів, корисних в сільському господарстві». Її підписали уряди Німеччини, Австро-Угорщини, Бельгії, Іспанії, Франції, Греції, Люксембургу, Монако, Португалії, Швеції та Швейцарії. Набула чинності 12 грудня 1905 року і стала першою міжнародною конвенцією в області захисту навколишнього середовища.
8 жовтня 1950 року на зміну документу 1902 року в Парижі було підписано «Міжнародну конвенцію про охорону птахів». На відміну від попереднього документа, конвенція розглядала вже всі види птахів, а не тільки корисні для сільського господарства.
У семінарі прийняли участь викладачі та студенти кафедри екології Хмельницького національного університету, кафедри теорії і методики фізичної культури і валеології Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Подільське відділення УТОП (Українське товариство охорони птахів).
Науковці ознайомили учасників семінару з основами та завданнями орнітології.
Голова Подільського відділення УТОП, вчитель Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. – Новак В.О. представив цікаву та пізнавальну доповідь, в якій розкрив орнітологію як науку професіоналів і захоплення аматорів. Навів результати дослідження орнітофауни Хмельницької області та міста Хмельницького.
Старший викладач кафедри теорії і методики фізичної культури і валеології Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії – Ільїнський С.В. ознайомив з практикою орнітологічних шкіл на Поділлі.
Доцент кафедри екології Хмельницького національного університету – Казімірова Л.П. охарактеризувала форми охорони орнітофауни в Україні та Хмельницькій області.
Студенти та викладачі представили ще багато цікавих доповідей про птахів Хмельниччини, місця їх існування, охорону птахів.
В Україні зареєстровано 424 види птахів, станом на 1.01.2013 р.
За останні 200 років на території Хмельницької області зареєстровано понад 302 види птахів. В наш час реально можна спостерігати не менше 250.
За даними Worldwatch Institute, багато популяцій птахів у даний час скорочується в усьому світі.
Найбільша причина – втрата місць існування. Інші загрози включають перепромисел, забруднення навколишнього середовища, конкуренції і хижацтва домашніх кішок, розливи нафти, використання пестицидів і зміни клімату.
Для того, щоб запобігти зникненню птахів, їх треба охороняти. Мало занести той чи інший вид до Червоної книги, прийняти закон про охорону тварин або певних видів птахів – треба вивчати птахів, знати їхні потреби щодо навколишнього середовища.
Отже, під час семінару студенти мали можливість не лише здійснити апробацію результатів власних досліджень, а й отримали практичні знання з прикладної орнітології від провідних орнітологів Хмельниччини.