Міжнародний день ґрунтів
Міжнародний день ґрунтів (World Soil Day) відзначається в системі міжнародних днів ООН щорічно 5 грудня за підтримки продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Уперше з ініціативою установи Всесвітнього дня ґрунтів виступив Міжнародний союз ґрунтознавства (IUSS) в 2002 році. Проте тільки в грудні 2013 року на 68-ій Генеральній Асамблеї ООН 5 грудня було офіційно проголошено Всесвітнім днем ґрунтів.
Це свято підкреслює важливість ґрунтів як незамінного компонента природної системи і як життєво важливий базис людського співтовариства за рахунок вкладу в забезпечення продовольчої безпеки, економії водних і енергетичних ресурсів, як буфер збереження біорізноманітності і зміни клімату.
День ґрунту повинен об’єднувати людей у світі для загальної справи – захист наших ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їх родючості.
Ґрунти справедливо вважаються одним із головних природних багатств держави. Як зазначав В.В. Докучаєв, «ґрунт – це четверте царство природи». Україна має понад 9 % світових та 30 % – європейських запасів чорноземів. Проте внаслідок інтенсивного використання земель, недотримання рекомендованих технологій вирощування сільськогосподарських культур, недостатнього або, навпаки, зайвого внесення добрив, близько 25 % чорноземів України зазнали ерозії.
Ґрунти є основою сільського господарства. Вони забезпечують життєво необхідні екосистемні функції і є основним засобом виробництва продуктів харчування, кормів, палива, природного волокна і лікарських засобів, що мають важливе значення для забезпечення добробуту людини.
Проте в усіх частинах світу деградація ґрунтів є швидко зростаючою проблемою. Процес деградації ґрунтів, або втрати їх родючості, фахівці називають «тихою кризою планети». Деградація ґрунтів – майже неминучий супутник людства протягом багатьох століть його розвитку. Близько 33 % ґрунтів у всьому світі вже піддалися деградації внаслідок процесу урбанізації. Додаткову загрозу представляють ерозія ґрунтів, виснаження поживних речовин в ґрунтах і їх засолення, висихання і забруднення.
Ґрунт – це природний ресурс, який не легко піддається відновленню. Екологічно раціональне використання ґрунтів повинне стати пріоритетним завданням для усіх.