Національно-патріотичне виховання студентів є важливою складовою їхньої освіти, спрямованої на розвиток любові до рідної країни, усвідомлення власної ідентичності та відповідальності за майбутнє суспільство. Такий підхід покращує формування повноцінної особистості та громадянина. Одним із головних аспектів національно-патріотичного виховання є вивчення історії та культури країни та рідного краю. Саме з такою метою, а також з нагоди 105 річниці створення Західно-Української Народної Республіки Хмельницьким національним університетом був організований круглий стіл, який був проведений у музеї-садибі «Самчики». У заході, який відбувся 13 листопада 2023 року, прийняли участь і студенти 1-го та 3-го курсів ОП Екологія першого (бакалаврського) рівня освіти та доцент кафедри екології та біологічної освіти Шевченко Сергій Миколайович (куратор гр. ЕКОЛ-23).
Спікер Земський Юрій Сергійович, доктор історичних наук, професор кафедри міжнародної комунікації та політології Хмельницького національного університету ознайомив студентів з історією утворення Західно-Української Народної Республіки.
1 листопада 1918 року сталася знаменна подія в історії української боротьби за волю та становлення української державності. Цього дня в 1918 році древній Львів замайорів синьо-жовтими знаменами, а на мурах міста з’явилося звернення до населення Львова і відозва Національної Ради до галичан про створення Західноукраїнської Народної Республіки. Ця подія засвідчила усьому світу про прагнення українців жити у власній державі і бути господарями на своїй землі. Акт проголошення ЗУНР створив передумови для об’єднання всіх українських земель в Українську Соборну Державу 22 січня 1919 року. (https://zhuravnenska-gromada.gov.ua).
Під час дискусії студенти задавали питання стосовно перебування Михайла Грушевського – фундатора Української народної Республіки на теренах Хмельниччини та намагалися провести паралель між тогочасними подіями пов’язаними з ЗУНР і сучасною агресією російської федерації. Адже через 105 років ми знову доводимо своє право на свободу та незалежність, яке наші Захисники та Захисниці відстоюють ціною власних життів.
Також студентам провели екскурсію у музеї-садибі, на якій вони дізналися історію створення садиби та її власників, а також про період занепаду під час приходу радянської влади до Самчиків.
Державний історико-культурний заповідник «Самчики» – один з найблискучіших в Україні творів архітектури та садово-паркового мистецтва, що знаходиться у селі Самчики Хмельницької області. Ця унікальна перлина Подільського краю тут збереглася такою, якою вона була на кінець ХVІІІ – початок ХІХ століть. До палацово-паркового комплексу, крім палацу, входять також два прибрамні корпуси з парадною брамою, старий маєток Хоєцьких та цікавий китайський будинок-льодовня. Всього в маєтку є п’ять залів: Кругла, Велика, Римська, Спочивальня та Японський кабінет. Самчиковські інтер’єри вважаються одними з найбільш виражених в мистецтві палаців XVIII-XIX століть в Україні. Ще з XIX століття за Самчиками закріпилася назва «український Версаль». Витончений палац і комплекс господарських споруд, серед яких Китайський павільйон, розташовані в парку на березі озера. Зали палацу декоровані ліпниною, розетками, фризом, складальними паркетами та рельєфними сюжетними композиціями. Парк заповідника нараховує 286 порід, форм та видів дерев і кущів, серед яких унікуми, релікти, екзоти, також породи занесені до Червоної книги України. На терені заповідника проходили зйомки багатьох художніх фільмів різними кіностудіями України. (https://km-oblrada.gov.ua)
Цікаві розповіді, архітектура та краса палацово-паркового комплексу, смачний обід, гарна погода створили незабутні враження від екскурсії.
Дякуємо організаторам заходу за цікаву та змістовну подорож.
Дякуємо ЗСУ за можливість жити, навчатись та планувати майбутнє вільних громадян у вільній країні!