22 травня – День Південного Бугу

19 квітня 2019 року на засіданні Басейнової ради Південного Бугу прийнято рішення рекомендувати Кабінету міністрів України розглянути 22 травня як дату святкування Дня Південного Бугу на офіційному рівні. Отже, починаючи з 2019 р. День Південного Бугу святкується за новою датою – 22 травня. Основна мета свята – привернути увагу громадськості до першочергових завдань щодо захисту і забезпечення екологічно чистого стану Південного Бугу.

Саме тому, напередодні Дня Південного Бугу 21 травня, з метою  обговорення екологічних проблем річки та можливих шляхів їх вирішення,  управлінням з питань екології та контролю за благоустроєм проведено круглий стіл із залученням обласних структур природоохоронного спрямування, структурних підрозділів виконавчого комітету Хмельницької міської ради, науковців, студентів та громадськості.

Студенти ОП Екологія другого (магістерського) рівня вищої освіти під науковим керівництвом доцента кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету ЄФРЕМОВОЇ Ольги прийняли участь у засіданні круглого столу.

Протягом багатьох років науковці та студенти кафедри екології та біологічної освіти ХНУ зосереджують свою увагу на дослідженні екологічного стану водних ресурсів, які є ключовими компонентами природного середовища та мають велике значення для забезпечення екологічної рівноваги. Дослідження зосереджені на виявленні основних проблем, що впливають на екосистему басейну річки Південний Буг, а також на розробці конкретних стратегій та рекомендацій з метою збереження та відновлення природного балансу. За результатами досліджень студенти представили учасникам круглого столу доповідь «Проблеми та перспективи екологічного благополуччя водойм Хмельницької міської територіальної громади». Збереження відповідного екологічного потенціалу поверхневих вод потребує впровадження заходів направлених на відновлення природної рівноваги, стану і стійкості екосистем річок Хмельницької МТГ.

Конструктивна співпраця між владою, наукою та громадськістю дозволяє якомога ширше висвітлювати наявні екологічні проблеми водойм задля підвищення усвідомленості громадян щодо цього питання та сприяння розробці і впровадженню стратегій для збереження та покращення екологічного благополуччя водойм.

Південний Буг – це унікальна річка, води якої протікають винятково територією України, і яка, незважаючи на це, в Україні є другою за довжиною після Дніпра.

Річка Південний Буг бере свій початок на Волино-Подільській височині поблизу с. Холодець Хмельницької області та впадає у Дніпро-Бузький лиман Чорного моря. Басейн Південного Бугу розташований у межах лісостепової та степової зон на території семи областей України: Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської. Площа басейну становить 63700 кв. км, довжина – 806 км.

Південний Буг – єдина велика річка України, водозбірна площа якої повністю знаходиться в межах нашої держави. Її особливістю є те, що ця річка фактично має лише одну велику притоку – р. Синюху, яка утворюється внаслідок злиття річок Тікич та Велика Вись. Всього на території басейну Південного Бугу протікає 6594 річки, а на території Хмельницької області  протікає близько 20 річок.

Південний Буг – дивовижно мальовнича річка, особливо в середній і нижній течіях, де вона продирається крізь кристалічні породи Українського щита, формуючи фантастично мальовничі скелі, пороги і перекати.

Якщо Дніпро – своєрідний символ України, то Південний Буг – символ її правобережної частини. Цей символ потрібно не тільки оберігати, а й відновлювати. Адже, на сьогодні існує ряд проблем природокористування в басейні річки Південного Бугу. Це і нераціональне та екологічно-небезпечне водовикористання, і забруднення води, і порушення екологічної інфраструктури води, і багато інших!

День Південного Бугу — це ще одна нагода привернути увагу кожного з нас до проблем, пов’язаних зі збереженням нашої водної артерії, переглянути своє ставлення до природи, усвідомити необхідність бережливого використання кожної краплини!