22 квітня – Міжнародний День Землі

День Землі щороку у Світі відзначають 22 квітня.

Цей день є нагадуванням про те, що кожен несе спільну відповідальність за здоров’я планети і що корпорації, уряди, громади та окремі люди повинні працювати разом для досягнення цієї мети.

Цього року відзначаємо 54-у річницю.

Тема Дня Землі 2024Планета проти пластику.

Екологи нагадують про небезпеку пластикового забруднення, а політики намагаються домовитися про обмеження його виробництва.

Ініціатива Earth Day висловлює «намір покінчити з пластиком заради здоров’я людей і планети» і вимагає скоротити виробництво всіх пластмас на 60 % до 2040 року.

22 квітня в Оттаві розпочинається чергова зустріч політиків, науковців і представників екологічних організацій із різних країн. Вони обговорять розробку першого в історії глобального договору щодо боротьби зі зростаючим пластиковим забрудненням планети. Договір має торкнутися всього життєвого циклу пластику: від виробництва до утилізації. Документ планують підготувати до кінця 2024 року.

Але згоди поки що немає. На попередній зустрічі країни – виробники пластмас, зокрема, Саудівська Аравія, Іран і Китай, виступили проти скорочення виробництва пластику. Зокрема, вони заблокували роботу над формулюваннями, що закликають до обмеження виробництва пластмас і розкриття інформації про хімічні речовини. «Коаліція високої амбіції» з 60 країн, навпаки, закликає покінчити з пластиковим забрудненням до 2040 року.

До Дня Землі екологи описали ситуацію в цифрах. За останні десятиліття люди виробили близько 8 мільярдів тонн пластику – і 90,5 % з них не піддалися переробці. Щохвилини у світі продається мільйон пластикових пляшок – у природі вони розкладаються 450 років. При цьому виробництво пластмас швидко зростає.

Крім того, під час виготовлення пластику виділяються парникові гази, що впливають на зміну клімату.

Обмеження на одноразові пластикові вироби ввели вже близько 80 країн.

За даними дослідження на замовлення Фонду дикої природи 2019 року, щотижня середня людина на Землі «з’їдає» приблизно банківську картку з мікропластику, що здіймається з поверхні океану, розноситься планетою, потрапляє у воду та їжу. Мікропластик може проникати в кров, плаценту і грудне молоко. Довгострокові наслідки цього вивчені не остаточно, але в процесі з’являється все більше доказів, що споживання пластику несе серйозні ризики для здоров’я.

Також тварини проковтують пластик з їжею, що призводить до їхніх хвороб і смертей. У 2023 році вчені вперше діагностували в птахів пластикоз – фіброз шлунка, спричинений виключно проковтуванням пластику.

День Землі вперше відзначили в 1970 році. Близько 20 млн осіб (в той час 10 % від загальної чисельності населення Сполучених Штатів), обурених розливами нафти, забрудненням повітря і річок, вийшли тоді на вулиці, щоб висловити свій протест у зв’язку з екологічною кризою. Це була найбільша акція громадянської активності, і урядам довелося прислухатися: були прийняті законодавчі акти щодо захисту навколишнього середовища і відповідні агентства. Це була перемога, яка продемонструвала силу суспільної єдності.

Акції та заходи до Всесвітнього дня Землі спонукають людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля, привертаючи чимало уваги з боку медіа, окремих політиків і звичайних громадян.

У 1990 році День Землі став міжнародним святом, а 90-і роки було проголошено «Десятиліттям довкілля». До акції долучилися понад 120 країн, а більш ніж 40 країн об’єднали зусилля для збереження біологічного різноманіття.

У 2009 році Генеральна асамблея ООН проголосила Міжнародний день Матері-Землі, постановивши відзначати його 22 квітня. На даний час ця дата відзначається у 193 країнах світу кожного року.

День Землі нагадує, що кожен може зробити свій внесок у покращення планети!