Доцент кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету, кандидат біологічних наук Тарасенко Мар’ян Олексійович провів майстер-клас «Птахи та оборонні споруди Старого Кам’янця» в рамках онлайн-тренінгу «Організація екологічної освітньо-виховної діяльності та створення умов для екскурсійної діяльності в установах природно-заповідного фонду», який проходив 19-21 квітня 2021 р. на базі Національного природного парку «Подільські Товтри».
Ініціаторами проведення тренінгу стали Національний природний парк «Подільські Товтри», Рада ботанічних садів та дендропарків України та ГО «Партнерство заради природи» (США). Ініціативу підхопили Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління разом з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, запросивши більше 100-ні еко-освітян з 49 установ природно-заповідного фонду України.
Програма тренінгу включає такі напрямки як бьордвотчинг, інтерпретацію природи, організацію «лісових шкіл», використання шкільного гербарію тощо. Особлива увага приділяється проблемам інклюзивності та подалання бар’єрів, практикам побудови та обслуговування еко-стежок та еко-стендів в установах природно-заповідного фонду.
Учасниками семінару стали: Роберт Біркбі (Robert Birkby) – всесвітньо відомий фахівець і консультант з будівництва еко-стежок, автор популярної в книги «Ледь торкаючись землі» («Lightly on the land»), а також відомі американські інтерпретатори – Чак Леннокс, Ентоні Еллісон та Аріадна Рейда. Вони представили результати багаторічної роботи в національних парках та ботанічних садах США та інших країн світу.
У майстер-класі «Птахи та оборонні споруди Старого Кам’янця» Мар’ян Олексійович відобразив шлях від формулювання ідеї природознавчої екскурсії-квесту до її реалізації у туристичному продукті.
Зокрема, було презентовано програму бьордвотчінгу з елементами квесту маршрутом, що пролягає через дендропарк міста, вздовж Смотрицького каньйону. Програма екскурсії передбачала знайомство з оборонними спорудами південно-східної частини Старого міста та орнітофауною дендропарку та каньйону річки Смотрич в межах Кам’янця-Подільського. Паралельно, було продемонстровано, яким чином учасники екскурсії, використовуючи біноклі спостерігають за птахами, навчаються визначати їх «до виду» за зовнішніми ознаками та піснею, а також, користуючись мапою квесту, наносять оборонні споруди на неї, ознайомлюючись з їх історією та призначенням.
Другу частину тренінгу заплановано провести офлайн восени 2021 р., коли учасники зможуть пройтись екскурсійним маршрутом та ознайомитись «як це працює в польових умовах».